UTDANNING

Mange søker seg til paramedisinstudiene, og så mange som 461 står på venteliste etter opptaket. Universitetet i Stavanger er det mest krevende å komme inn på.

461 står på venteliste til paramedisin – UiS med høyeste opptakskrav noensinne

Så mange som 461 personer står i kø for å komme inn på paramedisinstudiet ved de seks utdanningsstedene som tilbyr bachelorutdanningen i Norge. På UiS er paramedisin det mest krevende å komme inn på.

Publisert

Tallene er hentet fra Samordna opptak. Paramedisin fremstår som ett av de mest ettertraktede studiene innen helsefag, med ventelister ved samtlige studiesteder: OsloMet har 118 på venteliste, Universitetet i Stavanger 79, NTNU 75, Høgskolen i Molde 69, UiT Norges arktiske universitet 68 og Nord universitet (deltid) 52.

Universitetet i Stavanger har den høyeste poenggrensen i ordinær kvote blant paramedisinstudiene, med 61,4 poeng. Til sammenligning er grensen 52,8 ved OsloMet og 51,7 ved NTNU.

– Studentene våre trekker frem at de er få i kullet, kjenner lærerne godt og har mye fysisk oppmøte i simulering og ferdighetstrening, sier seniorrådgiver Susanna King ved UiS. Hun viser også til at studiet topper studiebarometeret for andre år på rad, noe som hun mener kan bidra til populariteten.

Til tross for den store interessen har ikke OsloMet planer om å øke antall studieplasser nå, ifølge instituttleder Ingrid Ruud Knutsen. Hun peker på at utdanningen er kostbar og praksiskrevende.
– Dersom vi skal kunne øke plassene, vil det være nødvendig å gjøre grep i program- og undervisningsplanene, sier hun til Ambulanseforum. 

Hun mener utdanningen tiltrekker seg mange av de samme søkerne som vurderer politi og forsvar, og tror det handler om ønsket om å jobbe i akutte og krevende situasjoner utenfor institusjon.

Interesse for fagskoleutdanninger

Det er også høy søkning til videreutdanninger innen prehospital akuttmedisin ved fagskolene. Ved Fagskolen Rogaland søkte 86 personer på utdanningen Prehospital akuttmedisin og operativt ambulansearbeid i Stavanger, hvor 35 fikk tilbud om plass til 30 studieplasser. Ved Fagskolen Viken var det 100 søkere til Avansert prehospital kompetanse i Fredrikstad. Alle de 34 som fikk tilbud om plass hadde studiet som førstevalg.

FAKTA: Paramedisin 2025 – hovedtall

Totalt antall søkere: 8 692

Førstevalgsøkere: 1 140

Tilgjengelige studieplasser: 191

Studiesteder: OsloMet, UiS, NTNU, UiT, Molde, Nord (deltid)

Flest søkere:

OsloMet: 2 075 søkere (418 førstevalg)

UiS: 1 094 søkere (181 førstevalg)

NTNU: 1 002 søkere (111 førstevalg)

Høyest konkurranse per plass:

UiS: 9 førstevalgssøkere per studieplass

OsloMet: 7

NTNU: 3,7

Lavest andel tilbud:

UiT: 15 % av kvalifiserte fikk tilbud

NTNU: 22 %

Nord (deltid): 27 %

Høye krav på UiS

Paramedisin er også det mest krevende studiet å komme inn på ved UiS, ifølge universitetets egen pressemelding. Der opplyses det at 226 søkere hadde studiet som førstevalg, men bare 20 studieplasser var tilgjengelige. Bachelor i rettsvitenskap er nest høyest ved UiS med 60 poeng i ordinær kvote, men paramedisin topper listen – og har aldri tidligere hatt høyere opptakskrav.

Også ved OsloMet er paramedisin blant de mest ettertraktede utdanningene. Det er det femte høyeste studieprogrammet i poenggrense (56,8 poeng), og ligger på fjerdeplass i antall førstevalgsøkere per studieplass – med sju søkere per plass.

Sykepleiere dominerer

Ifølge en pressemelding fra Samordna opptak er det rekordmange som har fått studieplass i år: 112 809 søkere har fått tilbud, og hele 72 193 har kommet inn på sitt førstevalg. Økningen gjelder særlig helseutdanninger, der sykepleie alene har hatt 41 prosent flere førstevalgssøkere enn i fjor.

Poenggrensene har vært høye også tidligere år. I 2024 hadde UiT den høyeste grensen i ordinær kvote med 59,6 poeng, etterfulgt av Universitetet i Stavanger med 57,6 og OsloMet med 54,9. NTNU og Nord universitet (deltid) lå på henholdsvis 52,5 og 54,0 poeng. Høgskolen i Molde hadde sitt første opptak i 2024 og landet da også på 52,5 poeng. I 2023 lå grensen høyest ved UiT, som da hadde 63,0 poeng i ordinær kvote, mens UiS hadde 57,2 og OsloMet 55,4.

FAKTA: Fagskoleutdanninger – hovedtall

Fagskolen Viken – Fredrikstad

Avansert prehospital kompetanse

  • 100 søkere
  • 72 førstevalgsøkere
  • 34 studieplasser
  • 34 fikk tilbud (alle fra førstevalg)

Fagskolen Rogaland – Stavanger

Prehospital akuttmedisin og operativt ambulansearbeid

  • 86 søkere
  • 42 førstevalgsøkere
  • 30 studieplasser
  • 35 fikk tilbud
  • 25 fikk tilbud via førstevalg
Powered by Labrador CMS