Dagens avtale om ambulanseflytjenester med Avincis går i utgangspunktet ut 30. juni 2030. Regjeringen starter nå arbeidet med en ny anskaffelse.Foto: Jørn Finsrud.
Norsk Luftambulanse vil drive ambulanseflyene – regjeringen sier nei til direktetildeling
Regjeringen sier nei til direktetildeling av ambulanseflytjenesten og starter en ny konkurranse. Norsk Luftambulanse melder seg på og vil drive tjenesten. Samtidig holder staten muligheten åpen for senere å overta operatørvirksomheten.
Dagens avtale om ambulanseflytjenester med Avincis går i utgangspunktet ut 30. juni 2030. Regjeringen har nå besluttet hvordan den neste anskaffelsen skal gjennomføres.
I motsetning til ambulansehelikoptertjenesten, som er direktetildelt Norsk Luftambulanse Helikopter, skal ambulanseflytjenesten konkurranseutsettes.
Regjeringen har vurdert direktetildeling også av flytjenesten, men konkludert med at dette ikke kan gjennomføres uten betydelig risiko for brudd på regelverket.
Følg med på hva som skjer i prehospital akuttmedisin! Med Ambulanseforum pluss får du tilgang til alle Ambulanseforums artikler på nett.
Som abonnent vil du få tilgang til alle våre digitale seminarer, både direktesendingene og arkivet