Utenriks

Vurderer å dele ut motgift til narkomane

Bergen kan bli den første byen i Norge som deler ut motgift til narkomane.

Publisert Sist oppdatert

Bergen kan bli den første byen i Norge som deler ut motgift til narkomane, skriver Bergens Tidende.

2011 blir ett av de verste overdoseårene noensinne.

24. juli i år ble en av Bergens rusavhengige det 22. og foreløpig siste offeret som døde av en overdose.

Selv om politiet ikke har registrert overdosedødsfall siden den gang, er 2011 allerede verre enn fjoråret, og nesten like ille som toppårene 2006 og 2000.

I en intern rapport som blir ferdigstilt denne uken, åpner Bergen kommune for at heroinavhengige i fremtiden skal få utdelt motgiften naloxon mot overdose, som første by i Norge.

Tidligere er naloxon blant rusmisbrukere prøvd i en rekke amerikanske og europeiske byer. I København er slik utdeling i gang som et forsøksprosjekt.

Utdelingen er likevel omstridt, fordi stoffet gir brukeren en voldsom abstinens etter heroin eller andre opiater. Naloxon har en kort virketid, noe som gjør doseringen vanskelig. Om et nytt skudd med heroin blir satt med en gang, er resultatet lett en ny overdose.

Les mer om saken hos Bergens Tidende

Powered by Labrador CMS