Responstid
– Kan ikke gjøre underverker
Ambulanseansatte advarer om at liv kan gå tapt dersom avstanden til føde og akutt blir lang. Ved indre blødninger eller vanskelige fødsler er det ingenting de kan gjøre.
Ambulanseansatte advarer om at liv kan gå tapt dersom avstanden til føde og akutt blir lang. Ved indre blødninger eller vanskelige fødsler er det ingenting de kan gjøre, skriver Tidens Krav.
Bakgrunnen for saken er at i en funksjonsfordeling mellom Kristiansund og Molde sykehus, foreslås det at føden og akuttmottaket i Kristiansund legges ned. Midt opp i det hele har sykehusdirektør Bjørn Engum orientert styret i Helse Nordmøre og Romsdal HF om at han sier opp sin stilling som administrerende direktør.
– Vi har godt utstyr, men vi kan ikke gjøre underverker. Vi har ikke Snåsamannen med i ambulansen, sier ambulanseveteran Olav Chr. Husby i ambulansetjenesten i Kristiansund.
Med 30 års tjeneste kan ikke Husby understreke nok hvor viktig det er med kort avstand til akuttmottaket.
– Jeg forstår ikke at de har mage til å flytte akuttmottaket én time lenger bort fra folk på Nordmøre, sier Husby.
Rullende sykehus
Adm. direktør Bjørn Engum i Helse Nordmøre og Romsdal har gjentatte ganger snakket varmt om «rullende sykehus».
– Det er så overdrevet som det kan bli. Det høres ut som om vi er utdannede leger. Vi har heller ikke akuttmottakets muligheter for røntgen og andre undersøkelser. Mens en lege kan stille en diagnose, er vi avhengig av symptomer og tegn, og å snakke med leger på sambandet, sier Husby.