Noe å lære av

Ane (til venstre) overlevde hjertestans med pulsløs elektrisk aktivitet (PEA). Hun ble en av inspirasjonskildene til Trond Nordseths doktorgradsoppgave.

Skreddersydd hjerte-lungeredning - og hvordan overleve PEA helt fint

PEA, pulsløs elektrisk aktivitet i hjertet, pleier å ha en dårlig prognose prehospitalt. Men det trenger ikke å være håpløst å gjenopplive en pasient med denne hjerterytmen.

Publisert Sist oppdatert

Ambulanseforum nr. 4 2014. Tekst: Live Oftedahl

Trond Nordseth disputerte rett før sommeren på St. Olavs Hospital om overganger mellom ulike rytmer ved avansert hjertelungeredning hos pasienter med hjertestans.

Dette er en av flere doktorgrader finansiert av Stiftelsen Norsk Luftambulanse som kan ha relevans for mer enn luftambulansetjenesten.

Abonnementstilbud

Følg med på hva som skjer i prehospital akuttmedisin! Med Ambulanseforum pluss får du tilgang til alle Ambulanseforums artikler på nett.
Som abonnent vil du få tilgang til alle våre digitale seminarer, både direktesendingene og arkivet

PLUSS
49,-
Første måned

Ordinært abo 79,- etter først mnd.

BESTILL

PLUSS
599,-
12 mnd.

Abonnentet gir tilgang til alle nettsaker

BESTILL

STUDENT
199,-
Første året

Fornyelse: 275 i året. Tilgang til alle nettsaker

BESTILL

Powered by Labrador CMS