Nødmeldetjeneste
SOS Alarm sliter med høy turnover
Hver tredje operatør og sykepleier har sagt opp det siste året. SOS Alarm har krevd en årlig gevinstmarginal på tolv prosent. I fjor lå den på 0,5 prosent.
Hver tredje operatør og sykepleier har sagt opp det siste året. SOS Alarm har krevd en årlig gevinstmarginal på tolv prosent. I fjor lå den på o,5 prosent, ifølge Höglandsnytt.
Les også:SOS Alarm erkjenner alvorlige feil og SOS Alarm får kritikk
SVERIGE: Totalt 123 ansatte har sagt opp og forlatt SOS Alarm det siste året.
Tre landsting (fylker) har sagt opp avtalen med SOS Alarm for å la andre virksomheter ta nødsamtalene.
Det er også planen at personalantallet skal minskes. Med ny teknikk kan flere nødsamtaler styres over til andre sentraler i landet, ifølge styreleder Johnny Magnusson.
SOS Alarms måte å ta imot og bedømme nødsamtaler har fått skarp kritikk av Socialstyrelsen (tilsvarer Helsetilsynet), som har startet en gransking. Hele 52 anmeldelser har kommet inn fra hele landet til Socialstyrelsen det siste året.
Et av tilfellene som fikk mest medieomtale var"Emilsaken", hvor en ung mann fra Stockholm døde av miltruptur etter å ha blitt nektet ambulanse av en sykepleier hos SOS Alarm. Operatøren ble tiltalt for uaktsomt drap, og aktor la ned påstand om et års fengsel.
Som følge av dette har antallet ambulansutrykningar blitt fler etter 23-åringens død i april i år. På de stedene hvor trykket på ambulansetjenesten allerede er hardt, innebærer det risiko for lengre ventetider.
SOS må nå sikre at personellet har den kunnskap som kreves, og at rutinene for samvirke med for eksempel lege fungerer. En rapport skal gis den 15. januar.