Medieklipp
Vestre Viken nekter å gi ut 22. juli-lydlogger
22. juli-kommisjonen mener AMKs lydlogger fra 22. juli vil være helt nødvendig for å skaffe et helhetlig bilde av terrorangrepet. Men Vestre Viken HF vil ikke frigjøre lydopptakene.
22. juli-kommisjonen mener AMKs lydlogger fra 22. juli vil være helt nødvendig for å skaffe et helhetlig bilde av terrorangrepet. Men Vestre Viken HF vil ikke frigjøre lydopptakene, skriver NRK Nyheter.
Leder for 22. juli-kommisjonen Alexandra Bech Gjørv sier at lydloggene fra AMK-sentralene i Buskerud kan være avgjørende i dens fremtidige arbeid.
– Når vi skal kartlegge myndighetenes innsats så er AMK-sentralene en stor og viktig brikke. De har jo veldig mange samtaler både fra ofre og ulikt helsepersonell som kan fortelle hva de så, hva de opplevde, og hva de fikk beskjed om. Det er viktig for oss å få en oversikt over hele situasjonsbildet.
Hun forteller at lydopptakene er nødvendige for at kommisjonen skal kunne ta stilling til myndighetens innsats.
Bruker loven feil
Når Vestre Viken HF nekter 22. juli-kommisjonen adgang til lydloggene har de vist til at de mener at de må følge helselovgivningen og viser også til paragrafene 4 og 9 i Offentlighetsloven.
Generalsekretær i Norsk Redaktørforening, Nils E. Øy har skrevet flere bøker om Offentlighetsloven. Han sier at Vestre Viken bruker loven feil.