Medieklipp
Norges største AMK-sentral er på Nødnett
Fra 10. mai 2011 har AMK Oslo - Akershus tatt i bruk Nødnett fullt ut, både med telefoni og nytt, digitalt radiosamband (TETRA).
Fra 10. mai 2011 har AMK Oslo - Akershus tatt i bruk Nødnett fullt ut, både med telefoni og nytt, digitalt radiosamband (TETRA),melder Direktotateret for nødkommunikasjon (DNK).
- Det er fint at landets største akuttmedisinske kommunikasjonssentral nå er kommet inn i Nødnett, sier direktør Tor Helge Lyngstøl i DNK.
Det er konsentrert ro i lokalet, til tross for at et ekstra stort antall personer er tilstede ved AMK Oslo - Akershus denne dagen. Vanligvis er det åtte eller ni operatører i rommet, nå er antallet omtrent doblet. Noen er der for å bidra dersom noe går galt, noen for å gi praktisk veiledning med alt det nye. I en av etasjene under sitter en rekke personer med teknisk nøkkelkompetanse klar til rask feilsøking om noe skulle gå feil.
Klokken 10 kobles systemene om. Alt har gått bra, bare noen få, små feil må rettes. Alt skjer rolig og velkoordinert.
Operasjonsleder Bjørn Eriksen, ved AMK Oslo – Akershus har rollen som transisjonssjef ved overføringen fra gammel til ny plattform. Han ser dagen som både spennende og fin.
- Vi har tatt høyde for en rekke verstefallsscenarier, og ser at det meste av det vi har jobbet med på den fronten er bortkastet. Det er vi glade for, sier Eriksen.