Medieklipp

Flere danske ambulanselærlinger står uten lærlingplass
Det har aldri vært så stor mangel på ambulansepersonell i Danmark som nå. Likevel står over halvparten av ambulanselærlingene uten lærlingplass.
Det er urettferdig overfor de unge som har brukt tid på ambulanseutdanningen. Men en vesentlig del av ansvaret ligger også hos fagskolene som tar opp for mange elever, sier Thomas Brücker til den danske nettsiden Beredskabsinfo.
Brücker er nestleder i den danske fagforeningen FOA, som organiserer ambulansepersonellet som er ansatt i de ulike regionene.
I følge en sak fra avisen Information, kom det frem at over 64 prosent av elevene som hadde bestått grunnopplæringen i ambulansefaget i 2021, ikke var tildelt lærlingplass etter tre måneder. Etter seks måneder var 61,3 prosent fremdeles uten plass.
Tar inn for mange elever
Thomas Brücker mener at fagskolene gjør feil i å ta inn langt flere skoleelever enn det er tilgjengelige lærlingplasser.
– Jeg mener at det ikke er greit at fagskolene tar inn så mange elever. Elevene kunne ha brukt den tiden grunnutdanningen tar annerledes, dersom de hadde visst på forhånd at det var så få læreplasser, sier Brücker.
Les hele saken på nettsidene til Beredskabsinfo.