Medieklipp
12-timers redningsaksjon i Rondane
Nysnø, mørke og tåke gjorde det vanskelig å hente ned en skadet mann fra Storsmeden. Også Røde Kors fikk problemer i natt.
Nysnø, mørke og tåke gjorde det vanskelig å hente ned en skadet mann fra Storsmeden. Også Røde Kors fikk problemer i natt, skriver Gudbrandsdølen Dagningen.
Det var ved 19-tiden lørdag politiet fikk melding om at en Hamar-mann i 60-årene hadde falt og brukket ankelen og ikke kom seg ned fra Storsmeden i Rondane ved egen hjelp. Mannen var på tur med sin datter.
Snøfall
Det hadde kommet snø og var tåkete i området, så luftambulansen måtte vente på at mannskaper fra Røde Kors skulle få hentet ned den skadde. Første forsøk ble gjort i 21.30-tiden lørdag.
Redningsaksjonen skulle vise seg å bli vanskelig. Mørke, tåke og glatte og farlige forhold gjorde sitt til at også Røde Kors mannskapene fikk problemer.
Vanskelig redningsoppdrag
- Flere av Røde Kors-mannskapene gikk seg tomme, slik at det måtte igangsettes en redning av redningsmannskapene, forteller operasjonsleder Arne Strøm i Gudbrandsdal politidistrikt til GD.no
Aksjonen var så farlig og så vanskelig at det tok 12 timer før helikopteret klarte å lande - med ene skia på fast grunn og den andre i lufta utenfor stupet.
Les mer om saken hos GD