Luftambulanse
Hvor trygge er vi nå?
Det er fremdeles store svikt i beredskapen to måneder etter terroren som rammet Norge. VG presenterer i dag status for de ulike beredskapsetatene i kjølvannet av 22. juli.
- Norges eneste politihelikopter har fløyet drøye 300 timer hittil i år, og har hatt «nedetid» på over 60 prosent. Halvparten av tiden på bakken skyldes personellmangel, som følge av ubesatte stillinger, permisjoner, sykdom, kurs, pålagt fri og ferie.
- Et felles Nødnett for alle redningsetatene skulle være på plass i 2007. Nå, fire år etter, er systemet bare innført rundt Oslofjorden.
- Helikoptertjenesten på Østlandet, som er tett knyttet opp til Forsvarets spesialkommando, sliter tungt. Innsatsen i Afghanistan har tappet 720 skvadronen på Rygge for personell og utstyr.