Luftambulanse

Hjelpa tar for lang tid

– Skjer det en ulykke i Kongsvinger, har luftambulansetjenesten lengre utrykningstid enn det vi har satt som standard for resten av landet, opplyser Åslaug Haga, generalsekretær i Stiftelsen Norsk Luftambulanse.

Publisert Sist oppdatert

– Skjer det en ulykke i Kongsvinger, har luftambulansetjenesten lengre utrykningstid enn det vi har satt som standard for resten av landet, opplyser Åslaug Haga, generalsekretær i Stiftelsen Norsk Luftambulanse til Glåmdalen.

Les også:Helikopter-Haga til frontalangrep på regjeringen ogRegjeringen får kritikk for manglende luftambulanser

– En ny base i Innlandet vil øke tryggheten for store deler av befolkningen og bedre det akuttmedisinske helsetilbudet.

Den tidligere nesbuen og Sp-statsråden påpeker at alle skal ha et likeverdig akuttmedisinsk tilbud. Slik er det ikke i dag.

– Store huller

– Vi tar imidlertid ikke stilling til om et nytt helikopter bør stasjoneres nettopp i Kongsvinger, sier Haga til Glåmdalen.

20 minutters flytid er satt som standard for å gi rask og god hjelp. Kongsvinger ligger helt på grensa for helikopteret i Lørenskog, mens Våler og Åsnes ikke har det tilbudet som ønskelig.

– Om vi tar utgangspunkt i en radius på 20 minutters flytid fra Lørenskog, Ål og Dombås, er det store huller i Hedmark og Oppland som må dekkes, påpeker generalsekretæren.

Bakgrunnen for at Stiftelsen Norsk Luftambulanse nå går inn for en helt en ny helikopterbase, er forslaget til nasjonal helse- og omsorgsplan. Planen skal om kort tid behandles i Stortinget.

Haga påpeker at økt sentralisering av helsetjenesten innebærer flere og lengre transporter av alvorlig syke og skadde.

Les mer om saken i Glåmdalen

Powered by Labrador CMS