«Ambulansetjenesten er ryggraden i norsk akuttmedisin utenfor sykehus. Dessverre henger ikke kompetansekravene med i utviklingen», skriver Stephen Sollid som er fagansvarlig på masteren i Prehospital Critical Care.
FraAmbulanseforum nr. 3 2016. Tekst:Stephen J M Sollid
Økende kompleksitet, flere eldre og kronikere prehospitalt, og sentralisering av spesialisthelsetilbud gir nye utfordringer i ambulansetjenesten.
En måte å møte dette på er å styrke grunnutdanningen i ambulansefaget og gi ambulansearbeidere vurderingskompetanse. En slik kompetanse kan styrke ambulansetjenestens funksjon som «portvokter» for sykehusene, og gi bedre pasientsikkerhet.
Følg med på hva som skjer i prehospital akuttmedisin! Med Ambulanseforum pluss får du tilgang til alle Ambulanseforums artikler på nett.
Som abonnent vil du få tilgang til alle våre digitale seminarer, både direktesendingene og arkivet