Innenriks
Ni av ti bor nær sykehus
Ni av ti nordmenn kan nå akuttmottaket på et sykehus i løpet av én time, viser en oversikt utarbeidet av Statistisk sentralbyrå (SSB).
Ni av ti nordmenn kan nå akuttmottaket på et sykehus i løpet av én time, viser en oversikt utarbeidet av Statistisk sentralbyrå (SSB), skriver NRK.
Se SSB:De fleste har under én times reise til akuttmottak
SSB har laget et sykehus- og befolkningskart, der 47 akuttmottak fra nord til sør er tegnet inn, skriver Klassekampen.
89.4 prosent av innbyggerne her i landet bor under en times kjøring fra et akuttmottak, viser undersøkelsen.
SSBs kart viser at befolkningen langs nesten hele Sør-Norge kan nå et akuttmottak på under timen, mens reisetida er noe lengre i innlandet, med unntak av de folkerike og sentrale strøkene på Østlandet.
I de nordnorske fylkene er dekningen noe mer ujevn, mens Finmark skiller seg ut med store avstander og lavt folketall.
Helikopterberedskap gjør likevel at mange pasienter som bor langt unna kan nå et sykehus på under timen, selv om værforholdene kan spille inn.
(NTB)