Innenriks
Frp vurderer å skrote nødnettet
FrP kan komme i regjeringsposisjon etter stortingsvalget neste høst. Nå har de invitert bransjen til et seminar i denne uken, med det formål å undersøke blant annet om det går an å bruke det eksisterende mobilnettet som nødnett.
FrP kan komme i regjeringsposisjon etter stortingsvalget neste høst. Nå har de invitert bransjen til et seminar i denne uken, med det formål å undersøke blant annet om det går an å bruke det eksisterende mobilnettet som nødnett, ifølge Aftenposten.
FrP har, i tråd med vanlig praksis i budsjettsaker, spurt Regjeringen hva som vil være de økonomiske konsekvensene av en stans i nødnettutbyggingen fra neste år.
– Det er for å kunne vurdere kostnadene opp mot besparelsene, sier Hoksrud.
Detaljer er forretningshemmeligheter
Svaret Regjeringen har gitt, inneholder få detaljer.
Justis- og beredskapsdepartementet skriver at en kansellering vil føre til at staten må betale Motorola, som bygger ut nødnettet, «en nærmere avtalt kompensasjon».
I sitt svar til FrP skriver også departementet at det kan føre til økte driftskostnader av den delen av nødnettet som allerede er ferdig, og en kompensasjon dersom Motorola ikke får drifte nødnettet frem til 2026, slik avtalen er.
– Vi er blitt fortalt at det er fullt mulig å gjennomføre (red.anm: å bruke det eksisterende mobilnettet som nødnett), og også kryptere det på en sikker måte. Det vil være interessant å høre hva andre kan komme opp med sammenlignet med et system som ble utviklet på 90-tallet, og som knapt egner seg til annet enn å sende noen tekstmeldinger og prate med, sier Hoksrud.
Les mer om saken hos Aftenposten