Innenriks
1,5 mrd kroner til Nødnett i statsbudsjettet for 2012
Bevilgningen er i tråd med Stortingets vedtak 9. juni 2011 om å bygge Nødnett ut i hele resten av Fastlands-Norge. “Dette vil være en av de største satsingene på samfunnssikkerhet i Norge noen sinne”, sier justisminister Knut Storberget i en pressemelding fra Justis- og politidepartementet.
Bevilgningen er i tråd med Stortingets vedtak 9. juni 2011 om å bygge Nødnett ut i hele resten av Fastlands-Norge. “Dette vil være en av de største satsingene på samfunnssikkerhet i Norge noen sinne”, sier justisminister Knut Storberget i en pressemelding fra Justis- og politidepartementetifølge Direktoratet for nødkommunikasjon.
Nødnett er allerede utbygget i 54 kommuner og 6 politidistrikter i det sentrale Østlandsområdet. Den videre utbyggingen starter i Hedmark og Oppland og følger politidistriktinndelingen med følgende faser:
• Fase 1: Hedmark, Gudbrandsdal, Vest-Oppland
• Fase 2: Nordre Buskerud, Vestfold, Telemark, Agder
• Fase 3: Rogaland, Haugaland og Sunnhordland, Hordaland, Sogn og fjordane
• Fase 4: Sunnmøre, Nordmøre og Romsdal, Sør-Trøndelag, Nord-Trøndelag
• Fase 5: Helgeland, Salten, Midtre Hålogaland, Troms, Vest-Finnmark, Øst-Finnmark
Detaljerte utbyggingsplaner for faser 1 – 5 er under utarbeidelse. Det er forventet at Nødnett skal være bygget i hele landet i løpet av 2015.