Fagstoff

Diagnostiserer hjerteinfarkt på få minutter med en dråpe blod

Prolight Diagnostics fra Lund i Sverige har utviklet en diagnosestøtte som på fem til sju minutter gir svar på spørsmålet om en pasient er rammet av hjerteinfarkt. Ingen andre systemer kan gi svar på så kort tid. Systemet er lite og kan anvendes allerede i ambulansen.

Publisert Sist oppdatert

Prolight Diagnostics fra Lund i Sverige har utviklet en diagnosestøtte som på fem til sju minutter gir svar på spørsmålet om en pasient er rammet av hjerteinfarkt. Ingen andre systemer kan gi svar på så kort tid. Systemet er lite og kan anvendes allerede i ambulansen, skriver Cision Wire.

Dette kan minne om Lab on a chip: Helsebrikke som kan diagnostisere åtte sykdommer

Flere har adressert problemet med at EKG ikke alltid gir fasiten: MR avdekker alvorlig hjertesykdom og Ultralyd for tidlig risikovurdering

Nå skal selskapet gjennomføre en emisjon og søker samarbeidspartnere for å bekoste den videre utviklingen.

Prolight Diagnostics system består av et måleinstrument, like stort som en kalkulator, samt en plastchip som er like stor som et kredittkort. Helsepersonellet tilfører en drope blod til åpningen på plastchipen og blodet ledes inn til noen kamre, der det blandes med kjemiske reagenser.

Plastchipen føres deretter inn i måleinstrumentet. Innen fem til syv minutter kan legen avgjøre om en pasient er rammet av hjerteinfarkt.

Diagnosen må stilles så tidlig som mulig da risikoen for dødsfall øker med ti prosent hver time de første seks timene. Å få et svar fra sentrallaboratoriet på et sykehus tar ofte en til to timer i dag.

Et infarkt fører til produksjon av visse proteiner, såkalte hjertemarkører, øker eller minsker. Prolight Diagnostics system måler disse hjertemarkørene.

Målet er at systemet skal brukes i helsevesenet fra 2013.

Les mer om saken i Cision Wire

Powered by Labrador CMS