Barn

Melder ikke fra til barnevernet

Sykehuset Innlandet HF er ikke flink nok til å melde fra til barnevernet ved mistanke om omsorgssvikt, sier Helsetilsynet. Men ambulansepersonell får skryt.

Publisert Sist oppdatert

Sykehuset Innlandet HF er ikke flink nok til å melde fra til barnevernet ved mistanke om omsorgssvikt, sier Helsetilsynet. Men ambulansepersonell får skryt.

I 2008 og 2009 fikk fire psykiatere og en sykepleier ansatt i Divisjon psykisk helsevern i Sykehuset Innlandet HF advarsler fra Statens helsetilsyn etter helsepersonelloven på grunn av brudd på varslingsplikten til barneverntjenesten.

-Alvorlige mangler
De fikk også advarsel for å ha brutt varslingsplikten til politiet.

I tillegg fikk Sykehuset Innlandet HF kritikk for alvorlige mangler ved sitt styringssystem og internkontroll.

Har ulik kunnskap
På bakgrunn av dette gjennomførte Helsetilsynet i Oppland en nylig en ny kontroll for å se om styringssystemet i sykehuset ivaretar varslingsplikten, og konkluderte sykehuset fortsatt har høy risiko for at viktig informasjon om forhold som kan føre til tiltak fra barneverntjenestens side, ikke sendes barneverntjenesten.

Avviket bygger på flere observasjoner: Blant annet har personellet ved sykehuset ulik kunnskap om hva de skal melde:

– Et eksempel er der voksne omsorgspersoner legges inn med overdose/forgiftningsproblematikk og hvordan og hvorvidt informasjon om dette skal meddeles barneverntjenesten. Det er ikke konsensus om terskel for hva som er grunn til å tro at et barn blir mishandlet i hjemmet eller det foreligger andre former for alvorlig omsorgssvikt, og det er for stor fare for at meldepliktige forhold “glipper”. Det er også ulike synspunkt på når en melding bør sendes, skriver tilsynet i sin rapport.

Ambulansepersonell flinke til å melde
– Sykehuset Innlandet mangler ennå at ledelsen sikrer at endringer skjer, sier tilsynsleder Tony Heyerdahl i Helsetilsynet i Oppland.

– Men avviket vi har gitt speiler også at det har skjedd positive endringer. Blant annet ser vi at også ambulansepersonell er blitt flinkere til å varsle når de har mistanke om omsorgssvikt, sier han til Dagens Medisin.

Les mer om saken hos Dagens Medisin

Powered by Labrador CMS