Arbeidsmiljø

Mer arbeid uroer ambulansepersonell

De som rykker ut fra Falck ambulanse i Stockholm opplever dårligere arbeidsvilkår. Falck svarer med å gi dem lengre arbeidsuke.

Publisert Sist oppdatert

De som rykker ut fra Falck ambulanse i Stockholm opplever dårligere arbeidsvilkår. Falck svarer med å gi dem lengre arbeidsuke, skriver SvD Nyheter.

Les også: Ambulansepersonell i protest

SVERIGE: – Det eneste vi vil er at den tiden vi er på jobb skal regnes som arbeidstid, og at vi kan få spise lunsj, sier Peter Grip, sykepleier på på ambulansen i Haninge.

Befolkningen i Stockholm øker, trafikksituasjonen blir verre og ambulansenes oppgaver mer avanserte. Men antallet ambulanser er uforandret, og nå skal ambulansesykepleiere, sykepleiere og spesialistsykepleiere som er ansatte i Falck Ambulanse Stockholm få økte arbeidstider.

Nå har de fått nok. I går ga personellgruppen inn en navneopprop til Falck Ambulanses områdesjef Patrik Mill.

– Alt dette sammenlagt burde ført til en arbeidstidsforkortning. I stedet utvider man. Det går ikke ihop, sier Peter Grip.

Falck Ambulanse vil spare inn penger på den jourtiden personellet har på nettene. Jourtiden er tre timer hver nattevakt og innebærer at de skal være på stedet og reagere innen 90 sekunder. Det er disse jourtimene Falck regner sammen, og forlenger personellets arbeidstid med 7,5 uke per år, hvor de må være på jobb.

– De bryter ikke med kollektivavtalen, men det skaper uhelse, utrivsel og i siste instans lider pasientsikkerheten. For det er ingen som har spurt oss hvordan vi vil ha det.

Personellgruppen mener at denne forandringen kommer til å lede til feilbedømminger, feilbehandlinger og feil i trafikken.

– Våre nye arbeidstider er ikke det eneste problemet vi sliter med. Vi arbeider med en økt belastning som innebærer at vi sjelden får spist lunsj. Det hender vi jobber 14 timer i strekk uten mat. Tenk deg at man deretter skal kjøre 180 kilometer i timen midt på natten. Det er ikke holdbart.

Det er SOS Alarm som deler ut oppdragene, og ifølge Grip har de ingen idé om hvordan arbeidsbelastningen er for de ansatte.

– De deler bare ut jobben og blåser så klart i om vi har spist eller ikke. De henviser bare til vår arbeidsgiver. Og snakker man med arbeidsgiveren henviser de oss bare til SOS Alarm.

Peter Grip mistenker derfor at man ikke kommer til å ta navneoppropet på alvor.

Les mer om saken hos SvD Nyheter

Powered by Labrador CMS