Ambulanse
Sykehusene i Helse Midt-Norge må kutte mer i 2012
Det blir ekstra tøffe tak i 2012, siden Helse Midt-Norge må kjøpe ambulanser i stor stil før de overtar drifta i egen regi 1. januar 2013.Totalt dreier det seg om ei «utfordring» på 565 millioner kroner.
Det blir ekstra tøffe tak i 2012, siden Helse Midt-Norge må kjøpe ambulanser i stor stil før de overtar drifta i egen regi 1. januar 2013.Totalt dreier det seg om ei «utfordring» på 565 millioner kroner,skriver Namdalsavisa.
Adm.dir. Gunnar Bovim peker på utsatt overtakelse av ambulansene som et mulig tiltak for å gjøre situasjonen lettere. Men direktøren vil ikke selv foreslå utsettelse. Det vil heller ikke styreleder Kolbjørn Almlid, selv om han i utgangspunktet kunne tenkt seg å vente på grunn av økonomien.
– Som styreleder må jeg respektere det styret har vedtatt, fastslår Almlid.
For komme i gang med drift av ambulansene i egen regi beregnes ekstrautgifter på 130–150 millioner neste år. Uten denne tilleggskostnaden kunne adm.dir. Gunnar Bovim faktisk lagt fram et grovbudsjett nesten i balanse for 2012. Gjenstående utfordring er nemlig på 180 millioner kroner, etter at sykehusene i Midt-Norge effektiviserer sin drift med 145 millioner kroner. I tillegg venter Bovim innsparinger på 40 millioner med Samhandlingsreformen.