Akuttmedisin
AP-politiker gikk halvt døgn med hjerneslag
– Kort tid etter lå jeg i ambulanse på vei til sykehuset. Der fikk jeg et foredrag av personellet. «113, Hontvedt! Du må jo ikke finne på å vente et halvt døgn! Du må ringe 113!»
Horten-politiker Nils-Henning Hontvedt skjønte ikke at han hadde fått slag og dro på to møter, blant annet med statsministeren, før han tok toget hjem, skriver Gjengangeren.
– Jeg var på KS’ landsting. Midt på natta lå jeg våken i hotellsenga og kjente plutselig hvordan høyre arm og bein dovnet bort. Tunga ble også nummen.
Han ble ikke redd eller engstelig - bare irritert, forteller han. Nils-Henning Hontvedt tenkte at han fikk sove det av seg slik at han kunne delta på møtet neste morgen.
– Og så sov jeg til vekking klokka sju. Da ble det et svare strev med å få på klær og gå over gulvet. Jeg prøvde å si noen ord, men det gikk dårlig. Jeg prøvde å skrive navnet mitt på et papirark og greide det ikke. Men jeg hadde ingen smerter.
Kunne ikke svare
På første møte satte Hontvedt seg på tilbaketrukket plass for å unngå at folk henvendte seg til han. For han kunne jo ikke svare...
– Det gikk greit. Neste møte var med statsministeren. Også her gikk det ok, og jeg kjente at kroppen gradvis begynte å fungere litt igjen.
Han sendte en sms til fastlegen i Horten, beskrev lammelsene og ba om et råd.
– Svaret jeg fikk var at jeg måtte jammen komme meg til lege, for dette var symptomer på slag. Men jeg tenkte aldri på å ta en drosje til nærmeste sykehus. Jeg tok toget hjem i stedet og ba kona om å kjøre meg til legevakta.
113, Hontvedt!
Der ba jeg om å få snakke med lege, men han var ikke inne akkurat da. «Jeg kan vente» sa jeg. «Nei, det skal du ikke. Jeg kan se at noe er galt og jeg ringer vakthavende» var svaret. Kort tid etter lå jeg i ambulanse på vei til sykehuset. Der fikk jeg et foredrag av personellet. «113, Hontvedt! Du må jo ikke finne på å vente et halvt døgn! Du må ringe 113!»
Hontvedt lå til observasjon på sykehuset i Tønsberg i to-tre dager. Prøver i etterkant viser at han har vært svært heldig. Blodproppen hadde løst seg opp, han har ingen skader og er nå fullt funksjonsfrisk igjen.