AKTUELT

Nå samles maskotene i førstehjelpens tjeneste
Ambulansebamsen Vilje, pilot Luffe, Ambulotta, Henry, Elias, PUSH PUST og barnebokforfatter Tommy Bysveen var alle representert da Norsk Førstehjelpsråd samlet aktørene for samarbeid.
– Vi har en felles visjon. Det er å nå ut med opplæring til barn og unge i alle aldre, sier Trine Lise Sommerbakk under møtet. Sammen ble deltakerne enige om å utforske videre samarbeid og muligheten for et felles interesseforum.
– Ulrik kommer først og oppdager hendelsen, ringer etter ambulansen Vilje. Så kommer Luffe og henter dem. Kanskje må de kjøres med Elias. Og det er alltid Henry som skader seg, beskriver Trine Lise, når hun forbilledlig tegner et bilde av hvordan maskotene kan spille sammen i en slags «barnas kjede som redder liv».
Deltakerne kommer fra ulike aktører i det prehospitale landskapet. Vi presenterer hver av dem mer lenger nede i artikkelen. Noen er knyttet til ambulansetjenesten, andre med sterk forankring i frivillighet og lokalt forebyggende arbeid. Felles var ønsket om å gjøre barna tryggere i møte med akutte situasjoner, og å gi dem grunnleggende ferdigheter i førstehjelp tidlig.
Ønske om standard og faglig forankring
– Hvis vi kan finne en relativt lik tilnærming til jobben vi gjør, skaper vi synergier og treffer målgruppen bedre, sier Truls Melbye, som representerer Vilje. Han peker også på behovet for å utvikle en felles standard for hvordan førstehjelp skal kommuniseres til barn i ulike aldre.
Norsk Førstehjelpsråd ser for seg at en fremtidig medlemsmodell kan gi både faglig forankring og bidra til koordinering av innsats.
– Vi står sterkere sammen enn hver for oss, sa daglig leder Thomas Berg Green i Norsk Førstehjelpsråd.
Fra morsmelk til voksenliv
Flere trekker frem behovet for å starte førstehjelpsopplæring tidligere enn i dag.
– Hvis barn får førstehjelp inn med morsmelka, er det mer naturlig for dem å handle senere. Det handler om trygghet og om å redusere terskelen, sier Marianne Dalhaug, som også representerer ambulansebamsen Vilje.
Flere mener det er på høy tid med forskning på effekten av førstehjelpsopplæring gjennom hele oppveksten.
– Vi snakker mye om det, men har lite dokumentasjon. Det burde vært et forskningsprosjekt, påpeker en av deltakerne, sier Berg Green.
Møtet var preget av engasjement, samarbeid og fellesskap. Alle ble enige om å jobbe videre med konkrete punkter. Norsk Førstehjelpsråd tar initiativ til nytt møte i september.
– Det er mange som har identifisert behovet. Nå har vi et godt grunnlag for å gå sammen, poengterte en av deltakerne før møtet ble avrundet.

Dette er aktørene
Ambulansebamsen Vilje
Vilje er en sprudlende og vennlig bamse laget for å hjelpe barn til å møte ambulansepersonell og helsevesenet med trygghet og tillit. Hun er kledd i rød uniform med refleksvest, og har et fargerikt utseende som gir trøst i krevende situasjoner. Ambulansebamsen er utviklet av ambulansearbeidere for å skape tillit, og brukes i forebyggende arbeid gjennom bøker, apper og undervisning.
Pilot Luffe
Luffe er Stiftelsen Norsk Luftambulanses bamsemaskot og finnes på alle landets luftambulansebaser. Han gir trøst og trygghet til barn som får hjelp fra luftambulansen, og brukes aktivt i møte med barn. I boken "Luffe i lufta" lærer barn om arbeidet på luftambulansebasen, og hva som skjer når noen trenger akutt hjelp.
Ambulotta
Ambulotta er en kaninmaskot utviklet av ansatte ved Sykehuset Telemark. Hun skal gjøre ambulansemøter mindre skremmende for barn, og lære dem om helse og førstehjelp. Boken "Ambulotta kjører sykebil" gir barna innblikk i ambulansearbeid og sikkerhet i trafikken. Maskoten skal bidra til trygghet og helsebevissthet blant barn.
Henry fra Røde Kors
Henry er en pedagogisk dukke som brukes i Røde Kors sitt førstehjelpsopplegg for barn i alderen 3–8 år. Gjennom rollespill og konkrete situasjoner lærer barna å hjelpe, hente voksne og ringe nødnummer. Henry har med seg en førstehjelpssekk og brukes aktivt på arrangementer og i undervisning.
Elias fra Redningsselskapet
Elias er en kjent redningsskøyte fra barnebøker og filmer, og er Redningsselskapets maskot i arbeidet med å lære barn sjøvett og sikkerhet på sjøen. Gjennom Eliasklubben, filmer og bøker får barn lære om trygg ferdsel på havet. Elias har også vært sentral i flere prisbelønte barnefilmer.
Førstehjelper1 Ulrik og PUSH PUST
Førstehjelper1 Ulrik er en bamse som sammen med initiativet PUSH PUST lærer barn om hjertestans og hjerneslag. Gjennom sanger som «Push Pust» og «Prate Smile Løfte» formidler han førstehjelp på en enkel og fengende måte. Bak står ambulansearbeidere fra UNN og Norsk Førstehjelpsråd.
Forfatter Tommy Bysveen
Tommy Bysveen er paramedisiner og forfatter av bokserien "Tuva skaffer hjelp", som består av fem barnebøker om førstehjelp. Bøkene kombinerer historier for barn og forklarende tekster for voksne, og tar for seg alvorlige situasjoner som drukning, fall og brannskader. Serien er utviklet for å gi både barn og voksne økt trygghet og kunnskap i krisesituasjoner.