Om Ambulanseforum

Nyheter, fagartikler og debatter fra norsk og nordisk ambulanse,- amk- og redningstjeneste.

Flere nettsteder

Samverkan 112 – Sverige
Ambulansforum – Sverige
Beredskabsinfo – Danmark
Ambulansepersonell
Ambulansearbeider
Norsk Luftambulanse
Scandinavian Update
Helsedirektoratet nødnett

Kontaktinfo

Redaktør
Einar  Volden
Tlf: 73 96 44 34
einar @ ambulanseforum.no


Adresse
Ladeveien 13
PB 3044 Lade
7041
Trondheim


Journalist/Nettredaktør
Live Oftedahl
Tlf: 73 96 44 34
live [at] ambulanseforum.no

Kabul Ambulance Service overført til afghanske myndigheter

postet av Live Oftedahl ~ 8. Juli, 2010. Ambulanseorganisering, Nyheter, Utenriks

Kabul Ambulance Service har 13 ambulanser som bidrar til å redde liv hver dag. I 2009 gjennomførte de 26 000 utrykninger, skriver Utenriksdepartementet.

Ambulansene er ofte først på plass for å redde skadde og sårede. UD har støttet prosjektet gjennom Norges Røde Kors siden 2002. Nå overføres driften til Det afghanske helsedepartementet.

Hovedhensikten med avtalen er å avslutte Norges Røde Kors’ ansvar for daglig drift og oppfølging av ambulansetjenesten. Norges Røde Kors, med støtte fra UD, vil fortsette å bidra økonomisk. Det er satt av 2 140 000 kr til ambulansetjenesten i perioden 1.august 2010 til 31. juli 2011.

Norges Røde Kors (gjennom UD-støtte) og det afghanske helsedepartementet har finansiert 50 prosent hver av prosjektet.

Søndagens avtale var en viktig markering for overføring av ansvar til afghanske myndigheter. At afghanerne selv driver viktig infrastruktur er helt nødvendig for å bygge et bærekraftig samfunn og redusere det internasjonale engasjementet.

Les mer om saken på Utenriksdepartementets nettsider

« Tilbake

Legg igjen en kommentar