AKTUELT | Finnmarkssykehuset HF

Den tredje ambulansebilen i Alta i full døgnberedskap.
Ambulansestasjonen i Alta er en del av den nye organiseringen, der bilambulansetjenesten samles under fem enhetsledere fra 1. mai.

Fra elleve til fem enhetsledere i Finnmark

Bilambulansetjenesten i Finnmarkssykehuset går fra elleve til fem enhetsledere når ny organisering trer i kraft 1. mai.

Publisert

Endringen er en del av foretakets pågående reorganiseringsprogram. Ambulansetjenesten har frem til nå vært organisert med elleve enhetsledere med ansvar for 17 ambulansestasjoner. I den nye modellen skal enhetslederne være ledere på heltid, og ikke delta i operativ tjeneste. 

Konstituert klinikksjef Ellen Kalstad sier i en pressemelding at dette vil styrke driften av tjenesten, og viser til at lederoppgaver tidligere ble ivaretatt ved siden av operativ tjeneste. 

– Nå er enhetslederne våre ledere på heltid. Det vil komme både ansatte og virksomheten til gode, både når det gjelder ressurser, planlegging og oppfølging, fortsetter Kalstad.

Fire enhetsledere er allerede tilsatt, mens prosessen med å ansette den femte pågår. Det skal også ansettes assisterende enhetsledere, og denne prosessen er i gang.

De fem enhetene er organisert slik: 

  • Prehospital enhet Vest (Alta, Øksfjord/ambulansebåt, Hasvik) med enhetsleder Trine Flage i Alta. 
  • Prehospital enhet Nordøst (Båtsfjord, Berlevåg, Mehamn, Kjøllefjord) med enhetsleder Dan Børge Weie i Kjøllefjord. 
  • Prehospital enhet Midt (Lakselv, Karasjok, Kautokeino) med enhetsleder Dag Vegard Straumsnes i Lakselv. Prehospital enhet Nord (Hammerfest, Havøysund, Honningsvåg) med enhetsleder Jon Are Aslaksen i Hammerfest. 
  • Prehospital enhet Øst (Tana, Vadsø, Vardø, Kirkenes) har arbeidssted Tana, men enhetsleder er foreløpig ikke ansatt.

Ved Prehospital enhet Øst vil driften bli ivaretatt frem til ny enhetsleder er på plass

Powered by Labrador CMS