Innenriks
- De har hatt en røff jobb i dag, alle der ute. Spesielt frivillige
Varabrannsjef Leif Linde i Bergen gir spesiell honnør til de frivillige som var med på redning og søk etter helikopterstyrten på Turøy utenfor Bergen. Det skriver Bergens Tidende.
Varabrannsjef Linde og 15 redningsdykkere har hatt en tung og vanskelig jobb fredag. Deres oppdrag: Lete etter savnede - og hente opp omkomne fra sjøen.
Seks av dykkerne har vært nede på skrogvraket, fem-syv meter under vann, der det også ble funnet døde.
«Traumatiske opplevelser»
Mannskaper fra Øygarden, Sotra og Bergen brannvesen var blant de mange som rykket ut da storalarmen gikk hos alle nødetatene fredag.
- Hvordan er det å rykke ut på et slikt oppdrag?
- Dette er de veldig trent på. Det er selvfølgelig ekstra dramatisk med en så stor hendelse som dette, men de er så godt forberedt som de kan bli. De har de beste forutsetninger for å takle dette, sier Linde, og fortsetter:
Den nye brannbåten «Sjøbrand» var tidlig på stedet, cirka klokken 12.40, og ble utpekt som såkalt on-scene-commander-båt for redningsoperasjonen på sjøen. «Sjøbrand» fikk sin ilddåp i dag, som Linde sier det.
- De har hatt en røff jobb i dag, alle der ute. Det har vært en dramatisk og svært travel dag for alle innsatsmannskapene. Utrolig mange har vært involvert, også frivillige og personer fra private firma. Alle honnør til alle som har bidratt, spesielt de frivillige, sier den erfarne brannmannen.
I sin tid, for 25 år siden, startet Linde opp redningsdykkertjenesten i Bergen.
I 2004 ledet han redningsaksjonen om bord på «Rocknes» – og de videre søkene etter omkomne. Søkene etter "Rocknes"-omkomne pågikk i flere uker etter grunnstøtingen i Vatlestraumen, der 18 personer omkom.
- Dette er den verste og største hendelsen vi har vært med på siden "Rocknes", sier Linde.
Les mer om saken hos Bergens Tidende