ELVEREDNING

Elveredning på en fagsamling i Sogndal, der hovedfokus var pasientbehandling

Ambulanse først på stedet – dette bør du vite ved hendelser i elv

Når en person havner i elv, er ambulansepersonell ofte først på skadestedet. Elveredning er et komplekst og risikofylt fagfelt, der mye kan vurderes og avklares fra land – men feil beslutninger tidlig kan få alvorlige konsekvenser.

Publisert Sist oppdatert

Elveredningsgruppen, som Thomas Lefdal  er ambulansearbeider  er en del av, har jobbet med elveredning i rundt 15 år og er organisert under Røde Kors. Gruppen består av rundt 25 personer fordelt på Eid, Sogndal og Voss, og har vært involvert i over 20 oppdrag i strømmende vann. Flere i gruppen jobber til daglig i ambulansetjenesten.

Ifølge Lefdal, som til daglig jobber som ambulansearbeider i Helse Førde, var utgangspunktet preget av mye trening, men også mange feilvurderinger.

– I starten følte vi at vi gjorde mye riktig, men gjorde også mye feil som kunne ha ført til alvorlig skade uten at vi forsto det selv, sier han.

Abonnementstilbud

Følg med på hva som skjer i prehospital akuttmedisin! Med Ambulanseforum pluss får du tilgang til alle Ambulanseforums artikler på nett.
Som abonnent vil du få tilgang til alle våre digitale seminarer, både direktesendingene og arkivet

PLUSS
49,-
Første måned

Ordinært abo 79,- etter først mnd.

BESTILL

PLUSS
599,-
12 mnd.

Abonnentet gir tilgang til alle nettsaker

BESTILL

STUDENT
199,-
Første året

Fornyelse: 275 i året. Tilgang til alle nettsaker

BESTILL

Powered by Labrador CMS