Medieklipp
– Kraftselskapene bør bruke nødnettet
Kraftbransjen bør bruke det digitale nødnettet og samtidig sikre basestasjonene stabil strømtilførsel, mener Direktoratet for nødkommunikasjon (DNK).
Kraftbransjen bør bruke det digitale nødnettet og samtidig sikre basestasjonene stabil strømtilførsel, mener Direktoratet for nødkommunikasjon (DNK), ifølge Teknisk Ukeblad.
I dag bruker kraftselskapene sin egen dedikerte kommunikasjonsløsning i kommunikasjonen mellom enhetene i kraftsystemet.
DNK foreslår at kraftselskapene isteden skal begynne å bruke nødnettet, som er i ferd med å bygges ut i hele landet.
Ifølge DNK-direktør Tor Helge Lyngstøl foreligger det i dag «en historisk mulighet til å få bygget et godt og robust Nødnett som kan komme både nød- og beredskapsetater, elforsyningen og andre organisasjoner med beredskapsansvar til gode».
Bedret beredskap
I et brev til Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) viser han til at nødnettet er avhengig av infrastruktur og tjenester fra de kommersielle telekommunikasjonsaktørene for å fungere.
Disse er igjen avhengig av stabil krafttilførsel, mens kraftleverandørene har behov for robuste radiosamband som fungerer godt også ved feilrettingssituasjoner i kraftnettet.
Dersom nødnettet blir mer robust og kraftleverandørene og nettselskapene blir brukere av det, vil nødnettet kunne bidra til en bedret beredskap i kraftforsyningen, mener Lyngstøl.