AKTUELT | Nye biler

Chevrolet-ambulanser er den største forskjellen på ambulanseparken i Norge og Sverige. I 2024 leverte Ambulansproduktion 34 Chevrolet av modellene 709 og 909 til svenske tjenester.

Norge ligger foran Sverige på ambulanseutskiftning – men tallene er uklare

Statistikken viser flere nye ambulanser i Sverige enn i Norge, men tallene er usikre. I Norge finnes mer detaljerte data, og systemet for innkjøp er organisert på en helt annen måte.

Publisert

Utskiftningstakten på norske ambulanser er et årlig tema. Og vi er ikke mange dagene ut i januar, før seniorinspektør Raymond Venås i Statens vegvesen forsyner oss med blodferske tall. Men hvordan står det til på andre siden av Kjølen hos våre svenske naboer?

Tall fra Samverkan 112

Samverkan 112 er et svensk digitalt magasin som utgis et par ganger i året, og omhandler alle grener innen utrykningsetatene. Årets første nummer utkom i mai, og der kunne vi lese tallene om hvor mange nye kjøretøy de ulike blålysetatene hadde registrert i fjor. For ambulansetjenesten sin del var totalen 134 nye ambulanser. Men i oppsettet over antall pr. fabrikat kom vi ikke lenger enn til 100 ambulanser totalt. Dermed måtte vi sjekke med Jerry Lidberg, sjefsredaktør og ansvarlig utgiver av Samverkan 112.

Abonnementstilbud

Følg med på hva som skjer i prehospital akuttmedisin! Med Ambulanseforum pluss får du tilgang til alle Ambulanseforums artikler på nett.
Som abonnent vil du få tilgang til alle våre digitale seminarer, både direktesendingene og arkivet

PLUSS
49,-
Første måned

Ordinært abo 79,- etter først mnd.

BESTILL

PLUSS
599,-
12 mnd.

Abonnentet gir tilgang til alle nettsaker

BESTILL

STUDENT
199,-
Første året

Fornyelse: 275 i året. Tilgang til alle nettsaker

BESTILL

Powered by Labrador CMS