Utenriks
Beredskapsnett avviser titusenvis av oppkall
Hver eneste måned opplever brukerne av tetranettet SINE i Danmark, at titusener av opkall avvises. For eksempel var det i juni i år 37.044 avviste oppkall. De fleste problemer skyldes brukerfeil.
Hver eneste måned opplever brukerne av tetranettet SINE i Danmark, at titusener av opkall avvises. For eksempel var det i juni i år 37.044 avviste oppkall. De fleste problemer skyldes brukerfeil, skriver Computerworld.
DANMARK: Det er fortsatt store problemer med radiosystemet til nødetatene i SINE. Problemene er både av teknisk og brukermessig art, og tyder på at det er kapasitetsproblemer i systemet.
Computerworld har fått adgang til månedsrapportene om driften av systemet, som Dansk Beredskabskommunikation (DBK) siden januar 2009 har utarbeidet for SINE-sekretariatet.
Langt over 100.000
Her fremgår det blant annet at brukerne hver måned opplever tusenvis av avviste oppkall. Således fremgår det av den seneste rapporten Computerworld har fått adgang til fra juni 2011, at det var 37.044 avviste oppkall. I mai var tallet 38.369, i april 36.566, i mars 36.956, og så videre.
I desember 2009, den måneden det var det store miljøtoppmøtet i København, var det 32.361 avviste oppkall i SINE.
Per i dag er det cirka 700.000 oppkall i SINE hver måned, og antallet er stigende, ettersom flere og flere blir koblet på systemet. Regnet på en annen måte er situasjonen slik at det stort hvert eneste minutt i løpet av døgnet blir avvist oppkall.
Ifølge månedsrapportene er problemene vanligvis ikke tekniske, men nesten utelukkende forårsaket av brukerfeil.