Luftambulanse

Midlertidig løsning for ambulansefly

Helse Nord RHF leier nå inn et jetfly for å sikre luftambulanseflyberedskapen til Longyearbyen i mars og april.

Publisert Sist oppdatert

Helse Nord RHF leier nå inn et jetfly for å sikre luftambulanseflyberedskapen til Longyearbyen i mars og april, skriver Svalbardposten.

Bakgrunn: Begrensninger på ambulansefly til Svalbard

Les også: Vil løse ambulanseflyrestriksjonene til Sv albard

– For å trygge situasjonen for befolkningen og andre som oppholder seg på Svalbard vil vi leie inn et ambulansefly for to måneder. Flyet stasjoneres i Tromsø, og vil også bli brukt til ambulanseflyvninger på langbanenettet i Nord-Norge, sier fagdirektør Jan Norum i Helse Nord RHF i en pressemelding.

Løsningen ble klar etter et møte med Helse- og omsorgsdepartementet og Justisdepartementet fredag.

– Merkostnaden ved løsningen er på mellom 5 og 6 millioner kroner for to måneder. Vi vil ta ett av våre ordinære ambulansefly ut av tjeneste. Beredskapen på fastlandet vil bli uendret, understreker Norum.

Les mer om saken hos Svalbardposten

Powered by Labrador CMS