Luftambulanse
Midlertidig løsning for ambulansefly
Helse Nord RHF leier nå inn et jetfly for å sikre luftambulanseflyberedskapen til Longyearbyen i mars og april.
Helse Nord RHF leier nå inn et jetfly for å sikre luftambulanseflyberedskapen til Longyearbyen i mars og april, skriver Svalbardposten.
Bakgrunn: Begrensninger på ambulansefly til Svalbard
Les også: Vil løse ambulanseflyrestriksjonene til Sv albard
– For å trygge situasjonen for befolkningen og andre som oppholder seg på Svalbard vil vi leie inn et ambulansefly for to måneder. Flyet stasjoneres i Tromsø, og vil også bli brukt til ambulanseflyvninger på langbanenettet i Nord-Norge, sier fagdirektør Jan Norum i Helse Nord RHF i en pressemelding.
Løsningen ble klar etter et møte med Helse- og omsorgsdepartementet og Justisdepartementet fredag.
– Merkostnaden ved løsningen er på mellom 5 og 6 millioner kroner for to måneder. Vi vil ta ett av våre ordinære ambulansefly ut av tjeneste. Beredskapen på fastlandet vil bli uendret, understreker Norum.