Ambulansekuttet i Knarvik: – Har ikke hatt store konsekvensar

Jørn Finsrud
nyhetsstudio innenriks

Helse Bergen viderefører reduksjonen i ambulansetilbudet ved Knarvik ambulansestasjon etter at tiltaket ifølge foretaket ikke har ført til store konsekvenser for beredskapen. Det skriver Nordhordland.

Avdelingssjef for akuttmedisinsk avdeling i Helse Bergen, Tommy Nybakk, sier til avisen at reduksjonen har vært gjeldende i to år uten at den generelle responstiden er påvirket eller at det er dokumentert økt pasientrisiko.

Kuttet innebærer at det er én ambulanse om natten ved Knarvik ambulansestasjon mandag til torsdag. Fredag til søndag er det fortsatt to ambulanser i beredskap om natten. Ifølge Nybakk har antallet ambulanseoppdrag i området gått ned, og ved behov har ambulanse fra Åsane eller nærmeste enhet blitt sendt ut.

Helse Bergen opplyser til Nordhordland at det fortsatt gjøres løpende vurderinger av konsekvensene av redusert beredskap, blant annet gjennom møter med legekontoret i Knarvik og oppfølging av hendelser i ambulansetilbudet.

Powered by Labrador CMS