Slår sammen fem ambulansestasjoner i Bergen

Jørn Finsrud
helse bergen nyhetsstudio innenriks

Helse Bergen har vedtatt å samlokalisere fem ambulansestasjoner i ett prehospitalt bygg. Vedtaket er en del av den nye planen for de prehospitale tjenestene i perioden 2026–2036, skriver Bergensavisen.

Planen innebærer at stasjonene i sentrum, Åsane, Fana, Godvik og Os erstattes av ett felles bygg, kombinert med beredskapspunkter i bynære områder og forsterkede stasjoner i distriktene. Ifølge Helse Bergen vil løsningen være mest bærekraftig og kostnadseffektiv over tid.

Ordfører i Bjørnafjorden, Terje Søviknes (Frp), er sterkt kritisk til omleggingen, som innebærer at ambulansestasjonen på Moberg blir erstattet med et mindre beredskapspunkt uten overnattingsfasiliteter. Han frykter økte utrykningstider og en svekkelse av dagens blålyssenter på Moberg.

Sykehussjef Eivind Hansen i Helse Bergen understreker at tilbudet på Os skal styrkes, men medgir at innføringen av planen avhenger av økonomiske rammer og derfor kan ta tid.

Powered by Labrador CMS