SHK etter møteulykke i Flå: Regelverket for baksetesikkerhet er ikke godt nok

Jørn Finsrud
nyhetsstudio innenriks

Statens havarikommisjon (SHK) har avdekket svakheter i regelverket for baksetesikkerhet etter en møteulykke på rv. 7 i Flå 21. mai 2024. En personbil med fem personer kolliderte med et vogntog etter å ha kommet over i motgående kjørefelt i cirka 60 km/t. To personer i baksetet ble kritisk skadet, mens de øvrige fikk lettere skader.

Undersøkelsen viser at bakseteryggen i bilen kollapset under kollisjonen, til tross for at både bilbelter og baksetekonstruksjon tilfredsstilte gjeldende krav. SHK mener dagens regelverk ikke ivaretar samspillet mellom bilbelter, bakseterygg og last i bagasjerom ved en kollisjon. Tester SHK utførte i etterkant, viste at innfestingen av bakseteryggen kunne svikte allerede ved relativt lav belastning.

SHK retter nå to sikkerhetstilrådinger: Tesla Norge bes vurdere forbedringer i bilmodellens konstruksjon, og Statens vegvesen oppfordres til å ta opp problemstillingen i Euro NCAP for å sikre bedre beskyttelse av baksetepassasjerer.

Powered by Labrador CMS