Telia varsles om millionbot – skulle sikre mobildekning i kriser

Jørn Finsrud
nyhetsstudio innenriks

Telia risikerer et overtredelsesgebyr på 10 millioner kroner etter at Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) har avdekket manglende leveranser i et kritisk beredskapsprogram. Mellom 2015 og 2021 mottok selskapet 74 millioner kroner for å etablere basestasjoner med forsterket ekom – tiltak som skal sikre elektronisk kommunikasjon, som mobil- og datanett, i minimum 72 timer ved strømbrudd.

I 39 av 58 kommuner er de avtalte løsningene ikke levert. Ifølge Nkom mangler disse basestasjonene nødvendige redundante tilkoblinger. Det ble avdekket etter tre større ekom-utfall i oktober 2024. Telia har selv rapportert at løsningene var på plass.

– Det er et alvorlig tillitsbrudd at Telia over tid har feilrapportert til myndighetene, og mottatt penger fra staten for tiltak som ikke er gjennomført, sier Svein Scheie, sikkerhetsdirektør i Nkom.

Ekom står for elektronisk kommunikasjon og omfatter blant annet telefoni, mobilnett og internett. Programmet for forsterket ekom er finansiert over statsbudsjettet og skal sikre at befolkning og samfunnskritiske tjenester, som AMK og andre nødetater, opprettholder kommunikasjon ved lengre bortfall av strøm. Uten slike tiltak kan både nødanrop og kommunikasjon mellom etatene svikte.

Telia har fått frist til 1. november 2025 med krav om å fullføre tiltakene. Nkom varsler dagbøter på 5000 kroner per kommune dersom feilene ikke er rettet innen fristen.

Dette er de 39 kommunene hvor redundante løsninger ikke var på plass: Alta, Aremark, Aurland, Berlevåg, Bykle, Bømlo, Båtsfjord, Dønna, Evje og Hornes, Gamvik, Gjerstad, Hægebostad, Iveland, Lebesby, Lom, Måsøy, Nesseby, Nord-Odal, Nordreisa, Porsanger, Sel, Sirdal, Skjåk, Solund, Sulldal, Sør-Odal, Tønsberg, Tana, Træna, Valle, Vardø, Vegårdshei, Vikna, Vågå, Våler, Åmli, Årdal, Åseral, Åsnes.

Powered by Labrador CMS