Mener politiet brukes for mye i psykiatrioppdrag

Jørn Finsrud
psykiatri nyhetsstudio

Ambulansepersonell bør i større grad håndtere akutte oppdrag knyttet til psykisk sykdom, fremfor at politiet rykker ut.

Det skriver psykolog Mette Kvaale Moe i et debattinnlegg i Politiforum.

Hun viser til at flere politidistrikter melder om økning i oppdrag knyttet til psykisk syke personer, samtidig som det er fremmet forslag på Stortinget om at slike oppdrag i større grad bør håndteres av helsevesenet.

Moe stiller spørsmål ved om politibistand alltid er nødvendig i situasjoner der personen er rolig, samarbeider eller selv har bedt om hjelp. Hun viser til at regelverket legger til grunn at politiet først og fremst skal bistå der det er behov for maktbruk eller avverging av fare.

Ifølge henne kan bruk av politi i slike situasjoner oppleves stigmatiserende og lite verdig for pasientene. Hun peker på at ambulanse eller psykiatriske akutteam bør håndtere akutte oppdrag, også ved psykisk krise.

Moe mener ambulansepersonell bør få tilstrekkelig opplæring i akuttpsykiatriske oppdrag, og viser til at ambulanser med psykiatrifaglig kompetanse kan bidra til mer skånsom håndtering og samtidig avlaste politiet.

I dag finnes psykiatriambulanser blant annet i Bergen og Stavanger, og hun peker på at slike tilbud er blitt godt mottatt.

Powered by Labrador CMS