Færre får hjerneslag – men økning blant unge menn

Jørn Finsrud
nyhetsstudio innenriks

Forekomsten av hjerneslag i Norge har gått ned med 36 prosent de siste 20 årene. Samtidig øker forekomsten av hjerneinfarkt blant unge menn. Det viser en ny studie fra Folkehelseinstituttet.

Totalt ble det registrert 229 857 nye slagtilfeller i perioden 2001 til 2021. Nedgangen gjelder både hjerneinfarkt, hjerneblødning og uspesifisert hjerneslag, og gjelder for befolkningen samlet.

– Jevnt over ser vi mye positivt. Når vi ser på alle aldersgrupper samlet, går forekomsten ned for alle slagtyper, sier postdoktor Elisabeth Kvalvaag ved FHI.

Ifølge studien skyldes nedgangen særlig en tydelig reduksjon blant personer over 55 år. Færre røyker, og bedre forebygging og behandling av risikofaktorer som høyt blodtrykk og kolesterol trekkes frem som mulige forklaringer.

Samtidig viser studien en annen utvikling blant yngre. For kvinner og menn i alderen 35–54 år har forekomsten av hjerneinfarkt vært stabil de siste årene. Blant menn i alderen 15–34 år er det derimot en økning.

– Vi ser en bekymringsfull økning i hjerneinfarkt hos yngre menn, sier Kvalvaag.

Hjerneslag i ung alder er fortsatt sjeldent. Hvert år rammes rundt 30–40 menn i denne aldersgruppen. Økningen tilsvarer om lag 1,6 prosent årlig, noe som utgjør omtrent et halvt til ett nytt tilfelle mer per år.

Studien har ikke undersøkt årsaken til økningen. Forskerne peker likevel på at enkelte risikofaktorer har økt i befolkningen, blant annet overvekt og fedme, lite fysisk aktivitet og bruk av sentralstimulerende rusmidler.

Tidligere studier fra forskergruppen viser også økning i atrieflimmer blant unge menn, som er en kjent risikofaktor for hjerneslag.

Studien er basert på data fra Norsk pasientregister, historiske sykehusdata og Dødsårsaksregisteret, og omfatter alle personer over 15 år bosatt i Norge i perioden 2001 til 2021.

Powered by Labrador CMS