Om Ambulanseforum

Ambulanseforum er et nasjonalt fagtidsskrift dedikert til ambulanse; luftambulanse; medisinsk nødmeldetjeneste – og redningstjenesten.


Flere nettsteder

Ambulansefaglinjer i Norge
Samverkan 112 – Sverige
Ambulansforum – Sverige
Beredskabsinfo – Danmark
Ambulansepersonell
Ambulansearbeider
Luftambulansetjenesten
Norsk Luftambulanse
Nødnett
Akuttmedisinsk Update
Helsedirektoratet nødnett

Kontaktinfo

Ansvarlig redaktør
Einar  Volden
Tlf: 932 44 444

einar [at] ambulanseforum.no

 

Adresse
Besøk: Ladeveien 13
7041 Trondheim


Post: PB 3044 Lade
7441
Trondheim

 

Journalist/Nettredaktør
Live Oftedahl
Tlf: 73 96 44 34
live [at] ambulanseforum.no

Utreder luftambulansebehovet i nord

postet av Siri Gulliksen ~ 17. juli, 2012. Ambulanseorganisering, Helse Nord, Innenriks, luftambulanse, Medieklipp, Nyheter

Helse Nord RHF skal kartlegge dekningen av ambulansetjenester i området mellom Bodø og Tromsø og vurdere økte behov for ressurser innen ambulansehelikopter. Det skriver Helse nord i en pressemelding. 

Prosjektgruppen som er nedsatt skal vurdere om det er behov for å øke ambulansehelikopterressursene i de nordligste fylkene.  Dette skal de gjøre ved å:

  1. Kartlegge ambulansebilkapasiteten i området Sør- Troms og Ofoten og om samspillet med dagens helikopterressurser kan bedres. 
  2. Kartlegge status i forhold til dekningsgrad og kapasitet for helikoptrene med spesielt fokus på området Midtre – Hålogaland.
  3. Invitere til samarbeid med redningstjenesten/Justisdepartementet.
  4. Sjekke ut synergieffekter med andre miljøer (f. eks. Forsvaret med kystvakthelikoptre og et medisinsk miljø på Sortland, samt 339 skvadron på Bardufoss).
  5. Gjøre en konsekvensanalyse av ambulansehelikopter dekningen for det aktuelle området
  6. Utrede ulike alternativer for lokasjon av en ny helikopterbase, dersom prosjektarbeidets utredning viser at det er behov for en styrking utover dagens tilgjengelige luftressurser. Sykehusnærhet, likeverdighet, dekningsgrad og helseøkonomi skal vurderes.
  7. Gi en anbefaling om framtidig struktur, kapasitet og en evt ny baselokalisering for helikoptertjenesten.
  8. Skissere nødvendige tiltak for gjennomføring knyttet til økonomi, personell, base-etablering etc. 
 
Lofot-Tidene og Vesterålen Online har også skrevet om saken. 
 
« Tilbake

Legg igjen en kommentar